Град Ваљево учествује у пројекту „CityWalk 2.0 – Заједно за енергетски ефикасну урбану мобилност: Смањење интензитета загађења насталог у урбаном превозу пружањем подршке преласку на активну урбану мобилност кроз промену изгледа улица и путних навика“ који се финансира из Дунавског Транснационалног програма Европске уније – Interreg Danube. Пројекат представља наслеђе пројекта „City Walk 1.0“ који је освојио „Regio Stars“ награду у категорији ЗЕЛЕНА ЕВРОПА – Зелена транзиција као покретач регионалног развоја.

Партнерство у пројекту се састоји од 14 организација из 10 држава Средње, Јужне и Источне Европе –  Словенија, Мађарска, Румунија, Аустрија, Србија, Босна и Херцеговина, Молдавија, Црна Гора, Хрватска и Чешка.

Главни циљ пројекта јесте промовисање енергетске транзиције у сектору транспорта, драстичним смањењем коришћења енергије градског саобраћаја, односно прелазак са изузетно енергетски интензивне (и неефикасне) мобилности засноване на аутомобилима, на активне облике мобилности – ходање и бициклизам.

Кључни елементи пројекта „City Walk 2.0“ су редизајн улица како би се подстакла активна мобилност, смањила употреба аутомобила и променило понашање грађана у вези са путовањима.

Најважнији аспект пројекта су пилот акције урбане мобилности које ће бити спровођене широм градова који учествују у партнерству. У граду Ваљеву, пилот акција подразумева реорганизацију постојећих асфалтних и зелених површина у пар централних градских улица, укључујући јасно раздвајање пешачког и колског саобраћаја. Планирано је постављање хоризонталних ознака за пешачке коридоре, набавка опреме попут соларне декоративне расвете, соларне сигнализације, уређаја за успоравање саобраћаја, паркинга за бицикле, урбаног мобилијара итд. Простор ће бити озелењен, што ће допринети смањењу емисија угљеника и побољшању микроклиме. Резултат ће бити лепше уређена, сигурнија и функционалнија централна градска зона, прилагођена потребама пешака и бициклиста. Ова интервенција унапредиће мобилност, повећати атрактивност и сигурност простора, чиме ће допринети квалитету живота грађана и туристичкој понуди Ваљева.

До сада, пројектни тим града Ваљева је учествовао на два међународна састанка. На састанку у Бечу пројектни тим је имао прилику да се упозна са примерима добре праксе (Агенција за мобилност града Беча) у области урбане мобилности и променама путничких навика грађана, који су увелико допринели смањењу саобраћајних гужви и загађења ваздуха, а истовремено побољшали квалитет живота грађана који живе у главном граду Аустрије.

На последњем састанку који је одржан у Букурешту, поред редовних питања управљања пројектом и планирања будућих активности, пројектни тим је похађао интерактивну радионицу под називом „City Walk амбасадори” коју су представници Града Ваљева након тестирања успешно положили и добили сертификате. Посебно користан алат који ће послужити у даљем просторном планирању града био је алат за редизајн улица и урбанистичко планирање. У оквиру тзв. Walkshops (радионице које подразумевају јединствену методологију истраживања урбанистичког простора и примера добре праксе кроз шетање), пројектни тим је истражио улице и тргове Букурешта из перспективе особа са инвалидитетом. Након неколико уочених баријера као што су превише стрме рампе за особе са инвалидитетом, учесници радионице су се подсетили колико је важно да урбана средина буде прилагођена и овој групи становишта и да су улице приступачне за све.

Више о пројекту на следећим линковима:

https://www.facebook.com/citywalk
https://www.linkedin.com/company/popupurbanspaces
https://interreg-danube.eu/projects/citywalk-2-0
https://www.facebook.com/CityWalk.project