На крају 2024. године, анализирајући урађено, мора се признати да су у Ваљеву решени неки вишедеценијски проблеми, или се отпочело са њиховим решавањем. О томе, али и о плановима за 2025. годину, у новогодишњем интервјуу говори градоначелник Ваљева Лазар Гојковић.

ШТА ЈЕ ПО ВАМА ОБЕЛЕЖИЛО 2024. ГОДИНУ У ВАЉЕВУ?

ГРАДОНАЧЕЛНИК: Борба да се смањи загађење ваздуха у Ваљеву је приоритет ове градске власти и сигуран сам да сви осећамо прве резултате те борбе. Још нисмо решили проблем, али за неколико година смо успели да покренемо ствари са мртве тачке и већ се назире решење овог најважнијег питања за Ваљевце. Гасификација је оно у шта улажемо велике наде да ће смањити загађење ваздуха, нарочито што је након прве фазе, а то је долазак гаса у Привредну зону у Ваљеву, отпочела међуфаза, а она се односи на изградњу две мерно-регулационе станице- у привредној зони и поред “Крушика”, како бисмо што пре спојили “Топлану” и фабрику “Крушик” на гас.

Урадили смо неколико контејнерских котларница, прикључили смо касарну “Војвода Живојин Мишић”, школе и вртиће у разним деловима града, прикључак и подстаница су сада бесплатни за грађане. Учествовали смо и добили значајна средства на конкурсима за замену котлова на индивидуалним ложиштима, за замену фасаде, столарије, кровова, уградњу топлотних пумпи, које су расписивала министарства заштите животне средине, рударства и енергетике.

Нигде у Србији нема толике заинтересованости људи, што нас охрабрује да су ове мере нешто што је потребно грађанима и нашем граду. Круна свега је уговор који смо потписали са “Србијагасом” о гасификацији целе територије Ваљева, а почетак тих радова нас очекује у 2025. години!

КОЈИ СУ БИЛИ НАЈВЕЋИ ИЗАЗОВИ У ПРЕТХОДНОЈ ГОДИНИ?

ГРАДОНАЧЕЛНИК: Претходних година смо се ухватили у коштац са најважнијим пројектом за будућност Ваљева- изградњом Привредне зоне. Уложили смо доста новца из градског буџета, држава нас је подржала и дошли су озбиљни инвеститори, који већ раде у Привредној зони. Настављамо да уређујемо ову зону, која је већ сада окосница развоја Ваљева. Очекује нас изградња Јужне саобраћајнице, која ће повезати Привредну зону са брзом саобраћајницом и ауто-путем “Милош Велики”.

Захваљујући пре свега председнику Александру Вучићу и Влади Србије, који су препознали значај улагања у Ваљево, наш град остварује оно што се деценијама планирало и градило- изградња брзе саобраћајнице, довођење нових инвеститора, гасификација и завршетак изградње Геронтолошког центра!

Градско руководство се и ове године суочило са бројним изазовима, који се тичу дотрајале инфраструктуре у граду и у селима. Ваљево је велики град и покрива велику територију, тако да су и ти проблем велики, а за сваког грађанина који се суочава свакодневно са лошим путевима, несташицом струје, воде, то су и најбитнији проблеми за које се очекује брзо решавање. Иако је буџет из године у годину све већи, недовољно је новца да се сви проблеми реше за неколико година, с обзиром да су започети бројни капитални пројекти у деценијама које су иза нас, да је неопходно доста улагања у путну и комуналну инфраструктуру. Ипак, урађено је доста- асфалтирано је више од 100 километара путева и улица, почела је реконструкција једне од најважнијих градских улица- Сувоборске, урађена је нова расвета у граду, а на локацијама где не постоји мрежа јавног осветљења уграђене су соларне светиљке. Ово су само неки од пројеката које смо урадили и који су важни у свакодневном животу града.

Не смемо заборавити и најважнији пут који спаја Ваљево са остатком Србије- брзу саобраћајницу. Питање је дана када ће у потпуности бити завршена и пуштена у саобраћај. Да ли смо могли до пре неку годину да сањамо да ћемо до Београда долазити за сат времена? Настављамо одмах и са припремама за изградњу Јужне обилазнице.

НА ШТА СТЕ НАЈПОНОСНИЈИ У ПРЕТХОДНОЈ ГОДИНИ?

Отворили смо два нова обданишта на месту старе Шесте школе и изграђена је нова зграда обданишта “Бамби”. Обезбеђени су бесплатни уџбеници за основце до 4. разреда, додељује се 40.000 динара за прворођено дете, повећали смо финансијску подршку за незапослене породице са 10 на 30.000 динара, свако новорођено дете добија ауто-седиште, породице са троје и више деце имају попусте, бесплатно је купање на базенима у Петници за све ђаке, најмлађи имају бесплатну школицу пливања и спорта, стипендирају се и награђују најбољи ђаци и студенти, уредили смо паркиће и игралишта за децу. За најстарије суграђане отворен је најмодернији Дом за старе, на понос читавог Колубарског округа. Протекле године смо наставили са добром праксом социјалних давања и подршке за све осетљиве друштвене групе. Усељено је 20 станова у згради социјалног становања у Новом насељу.

Свакодневно смо у контакту са грађанима и свесни смо да је важно да наставимо још више на решавању ових ствари, које су од животне важности за Ваљево, поред великих пројеката који су битни за напредак града.

ДИВЧИБАРЕ СУ ПРЕПОЗНАТЕ КАО ПЕРСПЕКТИВНА ЛОКАЦИЈА ЗА ТУРИЗАМ. КАКО СТЕ ЗАДОВОЉНИ ОНИМ ШТО ЈЕ ТАМО УРАЂЕНО У ПРЕТХОДНОЈ ГОДИНИ?

ГРАДОНАЧЕЛНИК: Након формирања стручног тима који се бави Дивчибарама, одредили смо правце развоја и приоритете. Прво је било потребно изменити урбанистички план, који је омогућио развој Дивчибара, али и заштиту планине. Цела планина Маљен је заштићена као предео изузетних одлика и поносан сам што се развој туризма не ради на штету природе, већ напротив, штитимо и унапређујемо природу, а уједно и развијамо туристичко место Дивчибаре. Изградња постројења за прераду отпадних вода и 12 километара канализационе мреже на Дивчибарама је нешто што је од великог значаја за развој туризма и заштиту природе и задовољан сам што ће се коначно почети са тим идуће године. Овим заокружујемо инфраструктурно улагање на Дивчибарама, поред изградње пута, унапређења снабдевања струјом и водом. Настављамо и даље, предстоји нам израда приступне и сервисне саобраћајнице око постројења за пречишћавање отпадних вода.

Урађен је велики паркинг на Дивчибарама, вредности пола милиона евра, отворена је нова пијаца, игралиште за децу, изграђена је тјубинг стаза, једна од највећих стаза у Србији. Туристичка организација Ваљева је потписала уговор са Министарством туризма за изградњу видиковца на Малом Голупцу и биће то права атракција на Дивчибарама. Дивчибаре су у последњих пет година све популарнија дестинација и лети и зими!

КУЛТУРА И СПОРТ СУ ВАЖНЕ ТЕМЕ У НАШЕМ ГРАДУ. ШТА ЈЕ УРАЂЕНО У ОВИМ ОБЛАСТИМА?

ГРАДОНАЧЕЛНИК: Реконструкцијом велике сале Центра за културу, после 60 година од изградње ове зграде, Ваљево има модерну и безбедну салу. То није крај, јер планирамо још да модернизујемо овај простор у коме се одржавају сви најважнији догађаји у граду. На месту некадашње зграде “Ваљевске банке”, а после тога кафића, данас имамо лепу и функционалну Градску галерију, која већ доприноси богатијем културном животу града. Финансирање пројеката из културе и спорта је већ нешто што је у Ваљеву уобичајено, али увек желимо да направимо корак напред. Посебно бих издвојио наше младе спортисте, који својим резултатима најбоље репрезентују свој град. Не одустајемо од нашег сна да Ваљево добије модерну халу спортова. До тада уређујемо постојеће спортске објекте и терене.

КОЈИ СУ ПЛАНОВИ ЗА 2025. ГОДИНУ?

ГРАДОНАЧЕЛНИК: Није довољно имати само планове, а имамо их. Потребно је обезбедити и начине финансирања, припремити обимну и компликовану документацију, изборити се у конкуренцији десетина других градова и општина. Поносан сам на чињеницу да смо до сада у томе успевали, а најаве су да ће тако бити и у 2025. години.

Изузетно значајан пројекат је реконструкција ваљевске болнице, који ће крајем идуће године кренути у реализацију. Јавност је упозната колико је ово захтеван посао, тако да сам већ сада поносан на чињеницу да ће ускоро почети реконструкција ове здравствене установе, која је кичма здравства за овај део Србије. Захваљујем се Министарству за јавна улагања на огромној подршци да се овај пројекат што пре спроведе у дело!

Након реконструкције Дома здравља и наша болница ће бити место у коме ће имати добре услове за рад наши врхунски лекари и здравствени радници, а пацијенти достојанствене услове за лечење.

Са Министарством заштите животне средине имамо одличну сарадњу и са њима ћемо реализовати санацију привремене депоније са рекултивацијом, након што почне са радом депонија у “Каленићу”. Не треба да објашњавам колико је за све нас у Ваљеву важно решавање и овог вишедеценијског проблема.

Реконструкција Сувоборске улице и зграде Ваљевске штедионице/Радио Ваљева су у току и сигуран сам да ћемо резултате видети у 2025. години. Планирамо реконструкцију сале Музичке школе “Живорад Грбић”, наставак пројеката енергетске санације, нарочито на објектима јавних установа, тако да ће у СРЦ “Петница” бити постављени соларни панели и топлотне пумпе, што ће омогућити грејање воде на еколошки и јефтинији начин. Соларне панеле планирамо да поставимо и на објектима “Водовода” и “Топлане”.

Много је капиталних и важних пројеката, али нећемо заборавити и улепшавање града. Планирамо изградњу пешачко-бициклистчке стазе у форланду реке Колубаре, изградњу трга, парка и мини пич терена у Новом насељу. Један смо од градова који ће учествовати у програму “ЕКСПО 2027” и сигуран сам да ће то донети многе бенефите за наш град!

Све у свему, веома сам задовољан оним што смо урадили у 2024. години и надам се да ће резултати који су све видљивији, коначно уверити и оне најневерније, да је руководство града заиста посвећено напретку Ваљева.

Желим да честитам наступајуће празнике и да пожелим пуно здравља, слоге, рада, добрих резултата и мира у 2025. години!