На основу предлога Штаба за ванредне ситуације града Ваљева, на седници која је данас одржана и процене да је територија Града потенцијално угрожена услед елементарне непогоде – епидемије, проглашава се ванредна ситуација на територији града Ваљева, ради одвожења комуналног отпада на Регионалну депонију „Срем – Мачва“

Ванредна ситуација се проглашава да би се спречиле последице које не би било могуће превентирати редовним деловањем надлежних органа и служби, због чега је за њихово отклањање неопходно употребити додатна средства и снаге.

ЈКП „Видрак“ Ваљево је упутио захтев Штабу захтев за решавање депоновања комуналног отпада са територије Града Ваљева на Регионалну депонију „Срем–Мачва“.

Тим поводом су након седнице Штаба за ванредне ситуације града Ваљева, конференцију за новинаре одржали градоначелник Ваљева Лазар Гојковић и директор ЈКП „Видрак“ Драгутин Кузмановић.

„Градска депонија је сада под двадесетчетворосатном блокадом  и град Ваљево нема могућност да користи више градску депонију, која је несанитарна и привремена од свог настанка 1990. године. Јуче смо коректно и дуго разговарали са мештанима месних заједница које су око депоније. Покушавали смо да пронађемо начин и молили смо да нам изађу у сусрет и да нам дају још три месеца да тај проблем решимо на мало другачији начин. Међутим, нисмо успели да се договоримо.  Верујем да је било обећања давних дана и претходних година и да ништа није урађено и разумем позицију тих људи и услове у којима живе. Сигуран сам да ће ова градска власт поред бројних вишедеценијских проблема које је решила у претходном периоду, решити и овај“, рекао је на почетку конференције за новинаре, градоначелник Гојковић.

Он је истакао да  ЈКП „Видрак“ нема ни капацитета ни финансијских могућности и да је неопходно прогласити  ванредну ситуацију и ангажовати субјекте који могу помоћи да се смеће из града Ваљева свакодневно одвози на регионалну депонију „Срем-Мачва“.

„Град Ваљево на дневном нивоу има од 80 до 100 тона смећа које морамо да депонујемо, а свесни сте шта би значило да се не изђубрава смеће из домаћинстава и не износи из града. То би била еколошка катастрофа и могућност за ширење епидемије и заразе. Захвалан сам људима из Регионалног центра „Срем-Мачва“ што су нам изашли у сусрет“, нагласио је градоначелник.

Коначно решење проблема одлагања отпада у Ваљеву након затварања градске депоније је да почне са радом Регионална депонија у Каленићу, којом руководи предузеће „Еко Тамнава“.

„Приводе се крају радови на завршетку Регионалног центра „Еко-Тамнава“ и сада су на око 80 %  завршени и надам се да ћемо до краја године моћи да користимо Регионалну депонију у Каленићу и тиме дефинитивно решимо овај вишедеценијски проблем града Ваљева“, истакао је Лазар Гојковић.

Он је нагласио да је град Ваљево до сада имао одличну сарадњу са Министарством заштите животне средине и да је веома захвалан због бројних пројеката које је ово министарство подржало, а који су унапредили стање животне средине у Ваљеву.

„Очекујем подршку Министарства заштите животне средине и за пројекат који смо израдили за рекултивацију и санацију наше депоније. Средства за суфинансирање пројекта смо определили у буџету. Тај пројекат је добио сагласност и фазно ће се радити.“

Градоначелник је рекао да не зна како би направили правно обавезујуће гаранције које су грађани који блокирају депонију тражили од града Ваљева.

„Разумем проблем ових грађана, сви живимо у овом граду и мене би било срамота да те људе гледам у очи, обећам им нешто и сутра бсе склањам од њих. Ја сам им рекао шта можемо да урадимо и какви кораци могу да се направе. А то су измена ценовника, јер ће се сада на рачунима појавити нова ставка за одвожење и депоновање отпада. Тај трошак би имали и када се отвори депонија у Каленићу, само ћемо сада морати раније да уврстимо и ове ставке. Треба нам Скупштина града, ребаланс буџета, измена програма пословања ЈКП „Видрак“, јер оно сада није опремљено да толики отпад дневно вози на регионалну депонију. Добићемо камионе који ће транспортовати отпад на регионалну депонију, али их још увек немамо. „Видрак“ мора расписати набавку за избор субјекта који ће транспортовати отпад. Ја сам предложио да направимо комисију од два члана из неформалне групе мештана и да ја будем трећи и да на дневном нивоу пратимо све ове кораке. То је оно што ја могу да обећам, ништа друго није могуће да се потпише и гарантује. Ја волим да човека држим за реч и верујем тим људима за све што се дешавало претходних година. Имали су разних обећања, тако да ово што смо им понудили њима није довољно. Зато смо морали да проблем решавамо на овај начин“, саопштио је градоначелник.

Директор ЈКП „Видрак“ Ваљево Драгутин Кузмановић каже да су у зависности од периода године и дана у недељи, дневне количине отпада између 80 и 100 тона.

„Од како је депонија блокирана, отпад се одвози у Рециклажни центар, где ће бити Трансфер станица кад се отвори депонија у Каленићу. Одатле ће се депоновати оптад из Ваљева. Ми смо оспособили простор где депонујемо од претходна два дана. Одатле ће се радити препакивање комуналног отпада и ако буде све како треба, од сутра ћемо га возити у Сремску Митровицу“, рекао је Драгутин Кузмановић.

„Видрак има само један камион-каду од 20 тона. Нама треба дневно четири или пет камиона свакодневно и због тога смо донели ову меру данас. Трошкови депоновања смећа ће бити 3.000 динара по тони, без ПДВ-а, плус трошкови транспорта. То је око 10 до 12 милиона динара месечно. Слична цена ће за ове трошкове бити и када почне да се одвози смеће у Каленић. Неминовно је повећање цена. Наши суграђани морају да знају да ћемо сада имати трошкове транспорта и депоновање смећа. Гаси се наша депонија, смеће се неће одлагати у Ваљеву, а то мора да кошта! Покушаћемо да максимално смањимо трошкове, да се урачуна проценат од рециклабила, број корисника у Ваљеву је 26.000 и учинићемо све да то буде што минималнија цена према нашим суграђанима“, закључио је Драгутин Кузмановић, директор ЈКП „Видрак“ Ваљево.