Саветовалиштe за брак и породицу, у оквиру Центра за социјални рад „Колубара“, од данас почиње са радом са проширеном делатношћу и обухватиће још више категорија друштва. Саветовалиште у Ваљеву постоји од 2011. године и пружало је саветодавно-терапијске и социо-едукативне услуге брачним паровима, који су у кризи.

„Кроз свакодневну праксу, мапирано је да постоји потреба да се услуге Саветовалишта прошире и на одређене категорије корисника. Овим пројектом су проширене на Роме, друге маргинализоване групе, родитељима чија деца имају развојне поремећаје и самохране родитеље“, каже Теодора Ђурђевић, директорка Центра за социјални рад „Колубара“ Ваљево.  

Услуге Саветовалишта су бесплатне, а радиће у просторијама Центра за социјални рад „Колубара“ у Ваљеву, Синђелићева 50 б, у поподневним часовима од 15 до 18 часова. У Саветовалиште корисници могу доћи самоиницијативно, по упуту Центра за социјални рад, васпитних и образовних установа и те услуге могу да користе породице чија је адреса пребивалишта град Ваљево.

„На евиденцији је 50 самохраних родитеља и 120-оро деце, која су корисници додатка за помоћ и негу другог лица. Према Одлуци о социјалној заштити града Ваљева, тој деци је пружена подршка, јер град Ваљево је развио услугу „лични пратилац детета“, тако да пратилац асистира детету током школовања. Међутим, оно што је преопознато као недостатак је помоћ и подршка родитељима, њихово оснаживање, како би се спречио степен сагоревања и предупредила дискриминација жена“, каже Теодора Ђурђевић.

Теодора Ђурђевић, директорка Центра за социјални рад „Колубара“

Катарина Милићевић из Саветовалишта за брак и породицу је рекла да је циљ проширења делатности Саветовалишта је пружање побољшане и свеобухватније подршке вишеструко маргинализованим женама, родитељима чија деца имају развојне поремећаје, Ромкињама, самохраним родитељима и другим рањивим групама, кроз проширење услуга и прилагођавање приступа Саветовалишта за брак и породицу како би се осигурало да буде инклузивније. У рад Саветовалишта су  укључени стручни радници, који поседују квалификације, а то су дипломирани андрагог и дипломирани правник.

„Саветујемо кориснике на који начин могу да остваре своја права, помажемо у сарадњи са другим институцијама, удружењима, локалном заједницом“, рекла је Катарина Милићевић.

Катарина Милићевић, Саветовалиште за брак и породицу

Александар Поповић, из Сталне конференције градова и општина каже да је ова организација један од партнера у пројектима које спроводи град Ваљево: „Ваљево је једна од локалних самоуправа, која може да служи као пример добре праксе. Градска управа нам пружа пуну подршку за све оно што ми радимо и сигуран сам да ће корисници моћи овде да остваре своја права.“

Александар Поповић, СКГО

Немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GIZ GmbH) пружа подршку у Србији у 20 градова и општина, са циљем унапређења социјалних услуга.  

Михаел Енгел, из ГИЗ-а је вођа пројекта „Подршка социјалном укључивању у Србији“ и каже да ова организација пружа осим финансијске и друге видове подршке.

„Прва област подршке је тзв. техничка подршка, која се односи на саветодавне услуге које се пружају и како учинити ове услуге одрживим у смислу буџетирања и финансирања услуга. Друга врста подршке је обука за запослене у јавном сектору и организације цивилног друштва у области антидискриминације и родне равноправности. Подршка породицама, а поготово самохраним родитељима је стандард у европским земљама“, рекао је Михаел Енгел.

Михаел Енгел, ГИЗ

Рад Саветовалишта се реализује у оквиру пројекта „Ојачане жене, ојачана заједница: Проактивна подршка у Ваљеву“, који је део ширег пројекта немачко – српске развојне сарадње „Подршка социјалном укључивању у Србији“, а који спроводи Немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GIZ GmbH), у сарадњи са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Партнери су Стална конференција градова и општина и Центар за интеграцију Рома Ваљево.

Циљ пројекта је подршка иницијативама за социјалну инклузију кроз унапређење капацитета релевантних локалних актера у складу са националним и локалним политикама и нормативним оквирима. Фокус пројекта је на развоју родно осетљивих интегрисаних социјалних услуга и јачању капацитета јавног и цивилног сектора за пружање интегрисаних социјалних услуга које укључују социјалну инклузију, интеграцију, промоцију људских права, превенцију дискриминације и постизање родне равноправности.