Полагање завршног испита за ученике осмог разреда одржаће се 18, 19. и 20. јуна 2024. године. Тест из српског језика одржаће се у уторак, 18.јуна, из математике у среду, 19. јуна, док ће се у четвртак, 20.јуна полагати тест из изабраног предмета. Полагање ће трајати од 9 до 11 сати сваког наведеног дана.

„По упутству Министарства просвете формирана су сва радна тела, као и републичке и окружне комисије са седиштима у Ваљеву, Шапцу и Лозници. Ту су и школске комисије где су председници директори школа, информатички координатори и они који обављају послове који су превиђени стручним упутством.

Ученици у школи морају бити у 8 часова, како би са одељенскиом старешинама проверили до 8.30 да ли сви имају ђачке књижице и идентификационе налепнице и да ли су понели потребан прибор. За српски језик и изабрани предмет то су графитна оловка, плава хемијска оловка и гумица , а за математику поред тога и шестар, лењир и троугао. Све осим наведеног није дозвољено и ту се мисли на телефоне, паметне сатове, разна техничка помагала, калкулатори. За то ће бити обезбеђен посебан простор у коме ће те ствари бити одложене“, рекла је др Зорица Јоцић, начелница Школске управе.

Тачно у 9 часова почиње полагање тестова. Уколико се догоди да неки ученик закасни биће толерисано кашњење до 30 минута, о чему ће одлучивати директор школе, с тим да ће ученик тест морати да заврши до 11 часова, када завршавају и остали ђаци. Јоцић је навела да ће клупе бити нумерисане са размаком од 1.20 м, с тим да ученик седи на средини клупе.
Када ученици заврше своје тестове, они их предају дежурном наставнику. Тестови се након тога пакују у кесе и довозе се у скнинг центре на скенирање.

„Имамо у сва три града скенинг центре, јер ове године имамо 4000 ученика који полажу завршни испит. У Колубарском округу завршни тест полаже 1342, а у Мачванском округу 2658 ученика. У граду Ваљеву 724 ученика осмог разреда полаже завршни испит.
Уколико неко од ученика из оправданих разлога не може да ради завршни испит, за њих се организује полагање у августу. Након тога следи попуњавање листа жеља за успис у средње школе и ту ученици морају водити рачуна о броју бодова које имају, јер то нису само жеље већ треба водити рачуна о реалним могућностима“, нагласила је Јоцић.

Формула за обрачунавање успеха је таква да се просечна оцена шестог, седмог и осмог разреда множи са 4 и на тај начин се може постићи максималних 60 бодова. Тестови из српског језика и математике могу имати од 20 до 40 задатака, али је укупан број остварених бодова 20. Овај број се потом множи са 0,7 тако да из поменутих тестова ученици могу имати по максималних 14 бодова. Једино се изабрани тест множи са 0,6 тако да највећи број постигнутих бодова је 12. Дакле, ученици могу остварити највише 40 бодова на завршном испиту, 60 успех из школе, што је укупно 100 бодова.

„У односу на ове бројеве ученици треба и да пажљиво попуне листе жеља јер све је електронско и ту након закључења и попуњавања се ради распоред по школама и ту више нема измена. Што се тиче ваљевских средњих школа, 724 ученика је пријављено за завршно тестирање, а предвиђено је 948 слободних места. То је више него довољно за све ђаке, а треба рачунати и да један број деце из Округа такође долази у школе у Ваљеву, о чему смо такође водили рачуна правећи планове уписа“, закључила је Јоцић.